05.02.2019 23:18

Ги тужи родителите затоа што без согласност го донеле на овој свет


Рафаел Семјуел, 27-годишен антинаталист од Мумбаи ги тужи своите родители затоа што немале негова согласност да го донесат на овој свет.

Антинатализмот е систем на верувања кој почива на тоа дека во морална смисла е погрешно да се размножува, дека човечкото патење би било далеку помало кога не би ни постоеле, т.е. да не настанале, пишува Гардијан.

loading...

– Ги сакам своите родители и имам одличен однос со нив, но на овој начин сакам да покажам дека родителството всушност е една многу себична работа. Слична е на киднапирањето и ропството. Вас никој не ве прашува дали сакате да се родите, а родители на светот ве донесуваат само за да си причинат задоволство, објаснува Рафаел.

Според негова проценка, децата имаат проблеми затоа што сте ги родиле.

На своите родители Рафаел на некој начин им се заблагодарува: „Драги мама и тато, се што сум и се што ќе станам е ваша заслуга. Се гледаме на суд“.

View this post on Instagram

#pointlesstuesday by @nihilanand000

A post shared by Raphael Samuel (@viva_la_ra_sa) on


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments