ГИ ШОКИРАЛА ЛЕКАРИТЕ: Секојдневно плаче крв, но не чувстува болка (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Петнаесетгодишна Бразилка Дорис ги оставила лекарите во чудо во локалната болница кога за првпат ја прегледале.

Дорис дошла затоа што потполно ненамерно ја развила навиката да плаче крв секој ден, барем минута или две.

Loading...

Пред да се случи овој бизарен феномен, Дорис се чувствувала слаба и морала да посети лекар во Сао Паоло на почетокот на септември. Потоа кај неа е пронајден камен во бубрег и таа е испратена дома.

 

 

Следното утро, едното око започнало да ја и солзи крв. Дошла на уште еден преглед и тогаш двајцата доктори останале без зборови. Не знаеле што да и кажат.

„Ќерка ми направи безброј тестови, но причината за овој феномен не е пронајдена. Ќе сториме се што е потребно, само за да откриеме како е можно тоа“, рече Жулијана Техеира де Миранда, мајката на девојчето.

Офталмологот Рафаел Антонио Барбоса Делсин за порталот UOL изјавил дека присуството на крв во очите се нарекува хемолакрија.

 

Loading...

 

„Оваа состојба е позната во медицинската терминологија. Многу често исчезнува како што се појавува. Нема симптоми или причини за развој“, вели Делсин.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *