05.05.2019 13:04

Германски пензионер со трактор пристигнал на Мајорка: Минал 1.900км за 23 дена (ВИДЕО)


Винфред Лангнер трнал на патување поради приказната на неговата покојна жена.

Рано наутро на 15 мај 2013 година пензионер од Германија пристигнал на Мајорка. Тој патувал 1.900 километри со брзина од 18 километри на час.

loading...

Лангнер е од Лаунферд во Долна Саксонија и тргнал со својот трактор, кој го нарекол Роберт, на Мајорка на 22 април истата година.

Пензионерот сакал да го посети островот, затоа што неговата покојна жена често му зборувала за него, но Лангнер никогаш не сакал да оди со авион.

Неговиот план бил за два месеци да го истражи островот со својот трактор, но тоа морал да го одложи затоа што по доаѓањето во Барселона, морал да мине одредено време во болница.

Преминувањето на траект старецот сакал да го заврши во секој случај. Во четврток на 16 мај морал да отпатува дома од здравствени причини, но овој пат одел со авион, во придружба на ќерката Сабина, која го изненадила со доаѓањето во Барселона.

Тогаш тракторот Роберт, произведен во 1961 година, останал на островот, а германски љубител на тракторот обезбедил место за него.

Фото: Printscreen YouTube/Apple9WarS


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments