Германски лекари планираат да пресадат срце од свиња на човек

Сподели со своите пријатели

Германските кардиохирурзи веруваат дека ќе можат да трансплантираат модифицирано свинско срце на човек за не повеќе од две години и очекуваат дека исходот ќе биде подобар од оној постигнат по првата ваква трансплантација во светот, која ја изврши американски лекари.

Loading...

„Ние сме во завршна фаза“, изјави кардиологот Бруно Рајхарт, член на истражувачката група во Универзитетската болница Гросшадерн во Минхен, пренесува Хина.

Помалите свињи од Окланд од Нов Зеланд кои се генетски модифицирани ќе се користат за трансплантација, рече Рајчарт.

Животните мора да тежат меѓу 70 и 90 килограми бидејќи во спротивно нивните срца би биле преголеми за луѓето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

По процесот на модификација на срцето, прво ќе се тестира на павијаните, вели 80-годишниот Рајхарт, кој со децении се занимава со оваа работа.

Мајмуните со свинско срце треба да преживеат една година пред да започнат испитувањата кај луѓето.

Пресадувањето органи од еден вид во друг, процес наречен ксенотрансплантација, направи огромен чекор напред минатата година кога хирурзите во Мајрленд за прв пат трансплантираа свинско срце на човек.

„Фактот што пациентот преживеа два месеци, земајќи ги предвид сите негови коморбидитети, е добар резултат, вели Рајхарт.

Loading...

Во јануари минатата година, тим од Медицинскиот универзитет во Мериленд пресади свинско срце со десет модификации на смртно болен човек.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

По децении истражување на ксенотрансплантација, експертите се убедени дека свинските срца би можеле да бидат остварлива опција за пациентите на кои им треба ново срце.

Рајхарт, кардиохирурзите Кристијан Хагл и Паоло Бренер и ветеринарот Екхард Волф се меѓу водечките светски експерти за истражување на ксенотрансплантација.