Германија подготвува помал данок за странците, критики од сите страни!

Сподели со своите пријатели

Германската влада има намера да ги намали даноците за странците кои работат во дефицитарни професии во таа земја.

Loading...

На ова се спротивставуваат бројни политичари, без разлика на партиската припадност.

Даночни олеснувања за компаниите, поволности за најдолг работен век на постарите вработени, мерки за намалување на бирократијата, се само дел од ставките кои германската влада има намера да ги искористи за зајакнување на германската економија.

Треба да се подобри и доселувањето на квалификувана работна сила: „Воведуваме намалување на даноците за странската квалификувана работна сила во првите три години од нивната работа во Германија.“

„Ќе има намалување на даноците за 30, 20 или 10 отсто за луѓето кои доаѓаат кај нас како квалификувана работна сила“, изјави министерот за финансии Кристијан Линднер, шеф на либералната Слободна демократска партија (ФДП), презентирајќи ги мерките на Владата, пренесува Пословни дневник.

Планот не е одобрен од многумина во Германија.

„Очигледна дискриминација на домашното население“, „опасност за општествениот мир“, „отворено непријателска политика кон домашното население“, „несовесно кон домашните работници“ – ова се коментарите на опозициските политичари и синдикални претставници.

Дискриминација на домашните

Но, критики доаѓаат и од владејачките партии. Претставничката на Зелените во Бундестагот Беате Милер-Гемеке посочува дека според Уставот сите луѓе се еднакви пред законот.

Loading...

„Во Германија го имаме и Законот за еднаков третман, што значи дека никој не може да биде третиран полошо.

Според мене, донекаде би било дискриминација на локалното население, ако кажеме дека оние што доаѓаат од надвор, од други земји, добиваат попуст на данокот што секој го плаќа“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

Значи, би можело да испадне неуставно ако на одредени групи луѓе им се плаќа повеќе од бруто-платата за работата што ја работат како и сите други.

Највисок критичар на овој план од редовите на владејачката коалиција е Хубертус Хајл (СПД), министер за труд.

„Признавам дека не сум премногу среќен поради таа точка од договорот. Тоа треба да го разгледаме подетално“, вели социјалдемократот.

А Хејл се плаши дека таквата мерка ќе поттикне завист и кавги: „Мораме да внимаваме да нема социјални недоразбирања“.

Либералите со месеци се борат да го стимулираат економскиот раст на сите достапни начини и немаат разбирање за оваа критика.

„Сегашната состојба на компанијата е лоша“, рече на крајот на мај шефот на германската индустриска и трговска комора, Мартин Ванслебен.

Loading...

„Надежта дека добриот бизнис во странство или оживеаната домашна побарувачка ќе можат да дејствуваат како мотор за домашните компании пропадна“, додава тој.

Тој објаснува дека ова, како и „конкретните структурни предизвици“, продолжуваат да ја оптоваруваат економијата.

Меѓу тие предизвици е и недостатокот на квалификувана работна сила во Германија, кој се наѕира со години, а сега е многу видлив.

Причината е зголемениот број на луѓе кои се пензионираат, а се намалува бројот на достапни млади луѓе. Според економистите, недостатокот на квалификувана работна сила и воопшто на работна сила е најголемиот ризик за економскиот раст.

Според сегашната студија на Институтот за германска економија, моментално во Германија има недостиг од околу 573.000 квалификувани работници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

Економистите пресметале дека овогодинешниот економски раст би бил поголем за повеќе од еден процент, односно за 49 милијарди евра, доколку има доволно квалификувана работна сила на располагање.

Тоа е многу кога се знае дека експертите предвидуваат раст од само 0,2 отсто за оваа година.

Во 2020 година, владата го донесе Законот за имиграција на професионална работна сила и оттогаш тој постојано се менуваше, со цел да се отстранат што е можно повеќе бирократски пречки кои би ги одвратиле квалификуваните луѓе да дојдат во Германија.

Loading...

И покрај сите мерки, во Германија не доаѓаат доволно работници. Веројатно и затоа што се дозна дека е многу тешко да се најде стан во таа земја.

Но и затоа што е зголемена нетрпеливоста кон странците, особено во источните германски покраини.

Според студијата на фондацијата Бертелсман, само 70.000 квалификувани имигранти од земји кои не се членки на ЕУ дошле во Германија во 2022 година.

Мора да се признае, ова го надмина рекордот од 64.000 новоимигрирани квалификувани лица од 2019 година. Но, сепак е премалку.

Даночниот попуст е дополнителен обид Германија да се направи поатрактивна за квалификувана работна сила.

Министерот за труд Хубертус Хајл изразува сомневање дека оваа мерка ќе ги надмине другите тешкотии.

Loading...

„Таа точка не е пресудна“, вели тој и додава дека најважно е да се отстранат бирократските пречки, да се забрза издавањето на визите и да се подобри признавањето на странските професионални квалификации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Јазичната бариера

И јазичниот проблем е важен. Германија е на петтото место по атрактивност за странска професионална работна сила, а пред неа се четири земји од англиско говорно подрачје.

Кристоф Мајер, експерт за буџетски прашања во пратеничката група на либералите, го критикува социјалдемократскиот министер.

„Изјавите на Хубертус Хајл ни малку не ја унапредуваат Германија“, изјави тој за новинската агенција АФП.

Тој додаде дека даночните олеснувања како стимул за имигрантите со високи квалификации се во меѓувреме „дел од решението за недостатокот на квалификувана работна сила во половина од Европската унија“.

Loading...

Во 2018 година, германската влада, како одговор на прашање на претставник на Зелените, наведе голем број земји од Европската унија во кои веќе има даночни олеснувања за квалификувани работници од странство.

Тоа се Белгија, Данска, Финска, Франција, Ирска, Италија, Луксембург, Малта, Холандија, Австрија, Португалија, Шведска, Шпанија, Велика Британија и Кипар.

Ова во понеделникот го истакна портпаролот на германската влада, Штефен Хебестрајт: „Во сите овие земји, како и во многу други европски земји, има такви даночни олеснувања за да се привлече квалификувана работна сила.

Хебестрејт објасни дека целта на мерките на Владата не е да се воведат олеснувања за сите странски работници, туку само за „одредени области“ за кои сега се подготвуваат детални планови.

„Ќе има минимална годишна плата од која ќе важи правилото, како и горна граница, така што мултимилионерите нема да имаат даночни привилегии кои би ги натерале да дојдат во Германија.

Loading...