Германија го повика рускиот амбасадор поради смртта на Навални

Сподели со своите пријатели

Германската федерална влада го повика рускиот амбасадор откако беше објавена веста дека опозицискиот лидер Алексеј Навални е мртов.

Loading...

Оваа вест уследи по објавата на вдовицата на Навални дека тој е отруен и дека руските власти го кријат телото од семејството.

Се верува дека е убиен руски опозиционер, а оваа вест ги налути властите во Германија.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи во понеделникот во Берлин изјави дека „политички мотивираните акции“ против Навални и другите опозициски фигури, како и „нехуманите затворски услови“ покажуваат колку е „брутален рускиот правосуден систем и како се однесува кон неистомислениците“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Исто така, има шокантни настани каде луѓето положуваат цвеќе во спомен на Навални додека руската полиција ги апси поради тоа.