Германија ги заострува мерките: Целосно затворање за Велигден

Сподели со своите пријатели

Германската федерална и провинциската влада се согласија да го продолжат заклучувањето до 18 април и ги повикаа граѓаните да останат дома пет дена за време на велигденските празници со цел да се избегне третиот бран на пандемијата на коронавирусот, рече канцеларката Ангела Меркел рано во вторникот.

Loading...

Во преговорите што траеја доцна во ноќта, канцеларката ги охрабри лидерите на 16 германски држави да заземат поостар став во борбата против пандемијата, свртувајќи ги плановите за постепено отворање на економијата, договорени претходно овој месец.

„Германија е во многу сериозна ситуација поради ширењето на соевите на вирусот и растечкиот број на инфекции“, рече Меркел на прес-конференција, додавајќи дека Германија се бори со времето да го вакцинира своето население.

Германија започна да ги ублажува ограничувањата на почетокот на март, но ширењето на повеќе заразни варијанти на вирусот предизвика загриженост за пренатрупаноста во болниците.

Според Институтот за инфективни болести Роберт Кох, неделниот број на случаи на 100.000 жители бил 107 во понеделникот, што е над прагот од 100 на кои единиците за интензивна нега остануваат без капацитет.

Според договорот, германските граѓани треба да останат дома пет дена, почнувајќи од 1 април, и треба да избегнуваат физички контакти што е можно повеќе. Сепак, договорот не предвидува затворање на сите продавници, вклучувајќи ги и супермаркетите, што Меркел го побара.

Принципот на „останете дома”

Од 1 до 5 април, јавниот, економскиот и приватниот живот ќе бидат целосно ограничени, се согласи канцеларката Ангела Меркел синоќа со премиерите на покраините.

Loading...

Така, 1-ви и 3-ти април ќе бидат прогласени за неработни денови во текот на кои ќе бидат воведени ограничувања за контакт.

„Така, ќе имаме пет поврзани дена, принципот на останување дома“, се вели во одлуката на владата.

Само на 3 април продавниците за храна ќе бидат отворени.

Приватните собири ќе бидат ограничени на средби само со две домаќинства, со најмногу пет лица.

Собирите на јавни места во тоа време ќе бидат целосно забранети.

Каде што угостителските бавчи се веќе отворени, тие ќе бидат затворени во текот на тие пет дена.

Од црквите и верските заедници се бара да им понудат услуги на Интернет на своите верници.

Ќе бидат отворени само центри за тестирање и вакцинација.

Loading...

За време на празниците, сепак, ќе бидат забранети големите празнични собири, кои ќе бидат ограничени на две домаќинства или до пет лица, а владата ќе побара од црквите да организираат велигденски богослужби виртуелно.

Најконтроверзно прашање на состанокот беше патувањето за време на велигденските празници, а Меркел рече дека не се советува патување во странство. Имено, Германците можат слободно да патуваат дури и среде пандемија, но хотелите во таа земја не смеат да изнајмуваат соби на туристи, што остава патување во странство како единствена опција за луѓето кои сакаат да одат на годишен одмор.

Авиокомпаниите треба да ги тестираат патниците и екипажот пред да заминат за Германија, но Меркел и државните лидери не успеаја да воведат задолжителен карантин за сите патници кои се враќаат од годишен одмор.

Во Германија, вкупниот број на заразени лица се зголеми од 7.709 нови случаи на 2.677.225 во понеделникот, додека бројот на смртни случаи порасна за 50 на 74.714.

Преговорите меѓу сојузната и покраинската влада за понатамошните мерки во борбата против пандемијата на коронавирусот беа прекинати во понеделникот вечерта во шест часот поради несогласувања, а рано во вторникот беше постигнат договор.


Leave a Reply