Германија ги продаде акциите што ги имаше во Луфтханза

Сподели со своите пријатели

Германската држава ги продаде преостанатите акции што ги поседуваше во авиокомпанијата Луфтханза, во кои влезе со 20 отсто од акциите во 2020 година, за време на економскиот план за спас од пандемијата на корона вирусот.

Loading...

Фондот за економска стабилизација, јавното тело кое ги поседуваше тие акции, го „продаде својот последен удел на меѓународни инвеститори“, објави фондот, додавајќи дека групацијата на авиокомпании повторно е во приватни раце.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц: Германија треба да ги прифати Русите кои не сакаат да се борат во Украина

Германската влада ја спаси Луфтханза од банкрот во јуни 2020 година, бидејќи во тоа време компанијата беше економски сериозно погодена од пандемијата на корона вирусот.

Властите потоа одобрија план за помош од девет милијарди евра, вклучувајќи јавен влез во главниот град со 20 отсто.

Од самиот почеток, тоа учество се сметаше за привремено додека не се подобри ситуацијата во Луфтханза.