Германија, Данска, Норвешка и Франција продолжуваат да ја вооружуваат Украина

Сподели со своите пријатели

Берлин, Копенхаген, Осло и Париз ќе му пружат воена помош на Киев со артилериско оружје, пренесува „Фигаро“.

Loading...

Поточно, наведува весникот, украинските вооружени сили наскоро ќе добијат од шест до 12 нови француски самоодни артилериски пушки „Цезар“.

Според весникот, тоа нема да биде оружје од арсеналот на француската армија, туку претходно нарачано за данските вооружени сили.

Беше одлучено да се достави до Украина.

„Фигаро“ потсетува дека Франција веќе ѝ испорачала околу 20 „цезари“ на Украина.

Изданието пишува и дека Германија, Данска и Норвешка ќе и достават на Украина 16 самоодни артилериски парчиња во 2023 година.

Претходно телевизијата „Тагесшау“, повикувајќи се на германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт, објави дека Германија, Данска и Норвешка ќе обезбедат средства за производство на 16 самоодни пушки „Зузана 2“ во Словачка за Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија: Купувањето Ф-35 крие ризици

Според германските медиуми, износот на овој договор е 93 милиони евра.

Loading...