Газдата на „Вагнер“ e личност на годината во категоријата „Организиран криминал и корупција“

Сподели со своите пријатели

Центарот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) го прогласи основачот на PMC Wagner, Евгениј Пригожин за „Личност на годината“ во номинацијата „Организиран криминал и корупција“, според нивната веб-страница.

Loading...

„Евгениј Пригожин оваа година стана жив симбол на најстрашните руски феномени. Валкани пари, примитивно насилство, цинизам и неказнивост дури и според руските закони – сите деривати на државно санкционираната корупција се комбинирани во нив“, се вели во соопштението на OCCRP.

Според Дру Саливан, главен уредник на OCCRP, Пригожин ја заслужил наградата за неговите активности насочени кон „проширување на бруталното и корумпирано влијание на Русија, нејзината подготвеност да го ограби Владимир Путин и да ги казни неистомислениците“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руска компанија нуди 66.000 евра на првите војници кои ќе уништат западен тенк во Украина

Во извештајот на центарот посебно внимание се посветува на Wagner PMC создаден од Пригожин, кој е „познат по крвавата трага што ја остави во конфликтните зони ширум светот“.

„Каде и да одат борците на Вагнер, ќе следи и загрозувањето на човековите права. Од Сирија до Камерун, од Сомалија до Мали, тие се обвинети за силување, грабеж, убиства и тортура“, се вели во извештајот на OCCRP.

OCCRP ја доделува наградата за организиран криминал и корупција на годината од 2012 година. Во 2014 година, Центарот оваа награда му ја додели на рускиот претседател Владимир Путин, а во 2021 година на Александар Лукашенко.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски брод стигна до јужноафриканскиот брег: Дали Москва сака да истражи заштитено подрачје?

ПМЦ на Вагнер беше вклучен во војната во Украина од самиот почеток. Нејзините платеници, од кои многумина се поранешни затвореници, се обвинети за бројни воени злосторства.