Газа: 179 тела закопани во масовна гробница

Сподели со своите пријатели

Најмалку 179 тела се погребани денеска во „заеднички гроб“ во болничкиот комплекс Ал Шифа во Газа, изјави директорот.

Loading...

Тој за АФП изјави дека меѓу закопаните има седум предвремено родени бебиња кои починале поради недостиг на електрична енергија неопходна за уредите да ги одржуваат во живот.

„Бевме принудени да ги закопаме во заеднички гроб“, рекол докторот Мохамед Абу Салмија.

Тој додаде дека има тела во ходниците на тој болнички комплекс и дека во собите за ладење веќе нема струја бидејќи ниту капка гориво не влегла во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас на 7 октомври. .

Д-р Салмија рече дека една жена и еден маж починале денеска на интензивна нега, со што бројот на пациенти на интензивна нега што починале на 29 се зголеми од саботата кога беше прекинато напојувањето со електрична енергија во болницата Ал Шифа.

Израелските тенкови денеска се масовни на влезот во Ал Шифа, која Израел ја смета за стратешко засолниште на Хамас.