Галант вети дека до следното лето ќе бидат регрутирани 3.000 ултраортодоксни војници

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во своето обраќање пред Кнесетот за првпат по избувнувањето на војната вети дека 3.000 ултраортодоксни војници ќе бидат повикани во армијата до следното лето.

Loading...

„Нашата цел е да ги регрутираме сите оние кои можат да бидат регрутирани со закон. Така работиме“, рече тој, објави „Тајмс оф Израел“.

Според него, процесот е постепен и не е направен 76 години бидејќи ултраправославните мажи пред многу години биле ослободени од воен рок.

Галант истакна дека налозите за вработување „се на пат и ќе бидат решени во следните неколку недели“.

Израелскиот министер за одбрана изјави пред Кнесетот дека 60 отсто од терористите на Хамас се убиени по девет месеци војна во Појасот Газа, додавајќи дека армијата елиминирала најмалку повеќето од 24-те баталјони на терористичката група.

Галант одговори и на прашањето зошто Израел го снабдува Појасот Газа со електрична енергија.

„Вративме половина од заложниците, а решени сме да ги вратиме останатите. Безбедносниот естаблишмент е решен да ги постигне целите на војната. За да може да го направи тоа, соодветно е да се зачува поддршката на бојното поле“, рече тој, алудирајќи на потребата да се одржи меѓународната поддршка за време на војната, објави The Times of Israel.