Франција во училиштата ќе забрани носење абаја, широка и долга муслиманска облека

Сподели со своите пријатели

Франција ќе им забрани на децата од државните училишта да носат абаја, широка и долга наметка што ја носат некои муслимански девојки, изјави во неделата францускиот министер за образование пред новата учебна година.

Loading...

Франција, која воведе строга забрана за верските симболи во државните училишта бидејќи законите од 19 век го отстранија секое традиционално католичко влијание од јавното образование, се соочи со потребата да донесе нови насоки поради растечкото муслиманско малцинство.

„Не треба да можеш да ја кажеш религијата на ученикот на прв поглед“

Во 2004 година, таа го забрани носењето шамии во училиштата, а во 2010 година, забулувањето на јавно место, што налути дел од петмилионската муслиманска заедница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИНЦИДЕНТ НА АЕРОДРОМ: Бесен патник дивеел, го нападнал персоналот, а потоа серасекол по градите (ВИДЕО)

Одбраната на секуларизмот е барање што одекнува низ францускиот политички спектар, од левичари кои ги поддржуваат либералните вредности на просветителството до екстремно десничарските гласачи кои бараат поддршка против растечката улога на исламот во француското општество.

„Одлучив дека абајата повеќе не може да се носи во училиштата. Кога влегувате во училница, не треба да можете да ја препознаете религијата на учениците на прв поглед“, рече министерот за образование Габриел Атал во интервју за ТВ каналот TF1.