Франција: Усвоен предлог-законот за забрана на е-цигари за еднократна употреба

Сподели со своите пријатели

Долниот дом на францускиот парламент едногласно го усвои нацрт-законот со кој се забрануваат електронските цигари за еднократна употреба, во обид да се заштитат младите луѓе и да се ублажи негативното влијание на овие производи врз животната средина.

Loading...

Пратениците на Националното собрание го усвоија овој закон доцна синоќа со 104 гласа „за“ и ниту еден против, пренесува АП.

Предлог-законот, кој претходно го поддржа француската влада, по усвојувањето на Долниот дом, ќе биде испратен до Сенатот, Горниот дом на парламентот, каде што се очекува и да биде усвоен. Законот би можел да стапи на сила до септември 2024 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдено тело на познат водител и негов партнер - полицаец осомничен за нивното убиство

Електронските цигари за еднократна употреба – кои чинат околу 10 евра (речиси 11 долари) – се мали уреди на батерии кои се особено популарни меѓу тинејџерите поради нивните различни вештачки вкусови.

Иако тие се главно без тутун, многу од нив содржат никотин, опасна и зависна хемикалија, а нивните мали литиумски батерии за еднократна употреба често завршуваат на депониите.

Предлог-законот е дел од поширокиот тренд бидејќи Велика Британија, Ирска и Германија разгледуваат слични мерки.

Нов Зеланд и Австралија веќе воведоа ограничувања, при што првите мерки наложуваат пониски концентрации на никотин и ограничувања дека електронските цигари за еднократна употреба не можат да се продаваат во близина на училиштата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите