Франција: Само вакцинирани можат во ресторани и на други јавни места

Сподели со своите пријатели

Францускиот парламент донесе закон со кој на невакцинираните граѓани не им се дозволува да влегуваат во угостителски објекти, кина, базени, спортски терени, па дури и да патуваат со меѓурегионални возови и авиони.

Loading...

За законот за воведување сертификати за вакцинација гласаа 215 пратеници, што е резултат на владините напори да се намали притисокот врз болниците во услови на рекорден број заразени поради сојот на омикрон коронавирус.

Повеќе од 91% од возрасните Французи веќе се целосно вакцинирани, па некои критичари се прашуваат дали воведувањето сертификати за вакцинација значително ќе влијае на епидемиолошката состојба.

Досега во Франција за одење во ресторани, кина, музеи беше потребна Ковид пропусница, која покрај вакцинираните можеа да ја добијат и оние со негативен тест или предозирање со Ковид.

Новиот закон бара целосна вакцинација, а се однесува на лица над 16 години.

Законот предвидува построги казни за лажни сертификати и дозволува проверка на личните документи за да се избегне измама.

Повеќе од 76 отсто од капацитетот во одделенијата за интензивна нега го пополнија пациенти со коронавирус, повеќето од нив невакцинирани, а околу 200 лица заразени со вирусот умираат секој ден.

Инфекциите со коронавирус рапидно растат со појавата на сојот омикрон, при што Франција бележи повеќе од 300.000 нови инфекции дневно.

Loading...

Бројот на заразени на 100.000 луѓе ширум земјата во текот на неделата изнесува 2.829.

Францускиот претседател Емануел Макрон се надева дека новата пропусница ќе биде доволна за да се намали бројот на пациенти во болниците и дека нема да мора да воведува построги мерки.

Новите мерки за затворање ќе нанесат уште еден удар на економијата и би можеле да ги намалат шансите на Макрон за реизбор на претседателските избори на 10 април.