Франција: По земјотресот со распуштање на парламентот започнува брза изборна кампања

Сподели со своите пријатели

Во Франција започнува нова изборна кампања за предвремени избори што ги најави претседателот Емануел Макрон по историската победа на екстремната десница на европските избори во неделата, ризичен потег што ја втурнува земјата во политичка неизвесност, пренесува агенцијата Франс прес.

Loading...

Тринеделните кратки изборни кампањи започнуваат пред првиот круг од парламентарните избори на 30 јуни, а потоа вториот на 7 јули, непосредно пред почетокот на Олимписките игри во Париз (од 26 јули до 11 август).

Наспроти „растот на националистите“, шефот на државата објасни дека сакал повторно да им „даде“ на Французите „да гласаат за избор на парламентарната иднина на земјата“ и го распушти народното собрание, Долниот дом на Парламентот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луксембург и Ирска со највисок БДП по глава на жител во ЕУ во 2023 година

„Имам доверба во капацитетот на францускиот народ да го направи најправилниот избор за себе и за идните генерации. Мојата единствена амбиција е да бидам корисна за нашата земја, која многу ја сакам“, рече Макрон во пораката објавена денеска на социјалната мрежа X.

Најмногу гласови во Франција на вчерашните избори за Европскиот парламент доби крајно десничарската партија Национален митинг на Марин Ле Пен, на чело со Џордан Бардела, која освои 31,5 отсто од гласовите.

На второ место, но далеку зад, е коалицијата предводена од францускиот претседател Макрон и лицето на неговата листа Валери Ајер со 15,2 отсто од гласовите, а на трето место се социјалистите со Рафаел Глуксман со 14 отсто од гласовите. освоени гласови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ воведува царини за увоз на украински јајца

Коментирајќи го распишувањето на предвремени избори од страна на Макрон, аналитичарката Селин Брак, генерална директорка на институтот за истражување на јавното мислење Odoxa, оценува дека тоа е колку „гром“ колку и „покер потег“, во време кога постои многу силна волја на Французите да ја казнат републиката.

Со распуштањето на парламентот, Макрон прави многу ризичен облог, иако гласањето сигурно ќе изгледа многу различно меѓу парламентарните и европските избори, рече историчарот Жан Гариг.

Loading...

„Овие избори ќе ги стават Французите пред сторениот факт, без разлика дали сакаат влада на Националниот собир“, рече тој.

„Националното собрание „е подготвено да ја врши власта“, изјави вчера Ле Пен, пред состанокот на извршното тело со Џордан Бардел и форматот на имитација на состанокот на владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ воведува царини за увоз на украински јајца

Макрон денеска треба да присуствува на церемониите во центарот на земјата, но исто така вети дека оваа недела ќе зборува за „правецот“ во кој верува дека е исправно да оди нацијата.