Франција планира да депортира илјадници мигранти од островот Мајот

Сподели со своите пријатели

Француската влада планира да депортира 20.000 мигранти од тропскиот остров Мајот, неговиот прекуокеански оддел меѓу Мадагаскар и Мозамбик, објави холандската јавна телевизија НОС.

Loading...

Секоја година, илјадници луѓе се обидуваат да стигнат до островите со несоодветно обезбедени чамци, надевајќи се на подобра иднина, а многумина умираат во тој процес.

Пред само еден месец, 34 мигранти загинаа кога нивниот брод наиде на неволја северно од Мадагаскар.

Со „Операција Воамбушу“, што значи „преземање“ на еден од локалните јазици на островот, Франција сега сака да депортира 20.000 мигранти без дозвола за престој и да „исчисти“ дел од сиромашните квартови во кои живеат многу мигранти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,2 степени ги погоди Филипините

Во таа операција на локалните агенти ќе им помагаат дополнителни 500 француски војници.

Мајот е оддалечен 8.000 километри од Париз и е наречена „Лампедуза на Индискиот Океан“.

Повеќето од луѓето кои доаѓаат во Мајот заминуваат од Коморите и Мадагаскар и нивниот број се зголемува, така што половина од над 300.000 жители на островот сега доаѓаат од странство.

Меѓу нив има луѓе од многу подалечни земји, како Руанда, Бурунди и Демократска Република Конго, изјави за НОС организацијата на француската влада која се занимава со барањата за азил – OFPRA.

Loading...

Повеќето од истите правила важат за Мајот како и во остатокот од Европската унија, но тој не е дел од Шенген зоната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пукање во училиште во Словачка? Учениците не смеат да се приближуваат до зградата!

Затоа не е возможно патување во други земји на ЕУ. Само неколку имаат можност да патуваат во Франција за да работат или студираат.

Сепак, Мајот е атрактивна дестинација за мигрантите во регионот. Островот е многу посиромашен од Европа, но побогат од околните африкански земји.

Според француската влада, големиот број мигранти на островот предизвикува многу проблеми и се зголемува нивото на насилство и сиромаштија во неформалните населби. Има и премалку училишта и болници.

Во последните години Франција просечно депортирала 24.000 луѓе годишно, главно на островот Анжуан на Коморите.

Франција има таканаречени прекуморски територии расфрлани низ светот. Станува збор за поранешни колонии кои останале под француска власт. Политичко-правниот статус и правилата се разликуваат по област, но сите тие се официјално дел од Француската Република.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Замрзнаа пистите на аеродромот во Минхен. Сите летови се суспендирани

Ова се 12 области во кои живеат речиси три милиони луѓе, од Гвајана во Јужна Америка до Нова Каледонија во Тихиот Океан.

Има дури и мала 13-та прекуморска територија: островот Клипертон, западно од Мексико.

Loading...

Организациите за човекови права изразуваат загриженост за најавената акција. Во писмото, Француската комисија за човекови права CNCDH бара од министерот за внатрешни работи и прекуокеанските територии, Жерал Дарманен, да се воздржи од масовни протерувања, а УНИЦЕФ бара посебно внимание за децата.

Оваа недела во неколку француски градови ќе се одржат демонстрации против операцијата, пренесува Танјуг.