Франција е подготвена да учествува во деблокирањето на пристаништето Одеса

Сподели со своите пријатели

Париз е подготвен да учествува во операцијата за деблокирање на пристаништето во Одеса, соопшти Елисејската палата.

Loading...

„Подготвени сме да учествуваме во операција што ќе ни овозможи целосно безбедно да го вратиме пристапот до пристаништето Одеса, за да може да се испраќаат бродови таму, и покрај тоа што таму беше миниран морскиот простор“, изјави извор од францускиот администрацијата на претседателот.

ОН постојано истакнуваа дека постои закана од криза со храна поради недостигот на жито, Западот ја обвини Русија дека се противи на испораката на украинското жито на светските пазари, додека Москва категорично ги отфрла таквите обвинувања, нагласувајќи дека Киев мора да ги исчисти пристаништата од мини.