Франција: Беснеат шумски пожари, уништени 16 куќи

Сподели со своите пријатели

Шумските пожари и денеска беснеат во југозападна Франција, уништувајќи 16 куќи, изгорени 6.000 хектари земја и принудувајќи речиси 6.000 луѓе да се евакуираат во областа која веќе беше зафатена од големи пожари минатиот месец.

Loading...

Франција, како и остатокот од Европа, се справува со топлотни бранови и суша предизвикани од пожарите низ целиот континент во последните два месеци, објави Ројтерс.

„Пожарот сега се прошири на одделот Ландес“, се вели во соопштението на локалните власти, додавајќи дека се мобилизирани 500 пожарникари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

Департманот Жиронд во југозападна Франција беше погоден од два шумски пожари во јули, кои уништија повеќе од 20.000 хектари шума и доведоа до евакуација на речиси 40.000 луѓе.

Пожари беснеат и во други делови од земјата, во јужните департмани Лозере и Авејрон, каде што веќе изгореа речиси 600 хектари земја и каде министерот за внатрешни работи Џералд Дарманен треба да замине подоцна во текот на денот.

Според локалните власти, уште еден пожар е во департманот Мејн и Лоара во западна Франција, каде што изгореле 650 хектари, а 500 се загрозени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка