Флорида: Ајкула снимена во плитко, луѓето врескаат и бегаат од водата (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Посетителите на плажа во Флорида доживеаја сцена која потсетува на филмот „Jaws“ додека исплашени трчаа од ајкула која плива во плиткото.

Loading...

Еден посетител го снимил драматичниот инцидент и на него се гледа како луѓето уживаат на плажата додека не ја видат ајкулата.

За разлика од филмот каде голема бела ајкула се прикрадува кон пливач без никакво предупредување, оваа ајкула изгледаше вознемирено – прскаше насекаде околу неа и за среќа, беше на место.

Таа е само една од неколкуте ајкули пријавени за време на празничниот викенд пред Денот на независноста, празникот што се слави денес.

Големите бели ајкули се забележани во близина на заливот Кејп Код во Масачусетс, Њу Орлеанс и Нантакет.

Кејп Код е познат како жариште за големите бели ајкули, а тоа е поради големиот број фоки – омилената храна на ајкулите.

„Фокусот е Кејп Код, но овие (големи бели) ајкули можат да се појават насекаде“. Тие патуваат по целиот брег“, вели истражувачот Џон Чишолм.

Експертите ги повикуваат капачите да избегнуваат пливање пред зори и по самрак, бидејќи тоа е кога ајкулите бараат храна.

Loading...

„Тогаш ајкулите се најактивни. Тие се хранат во зори и самрак“, објасни морскиот биолог Боб Хатер.

Препорачливо е да не влегувате во вода ако некое лице крвари, а исто така не треба да се носат светли костими за капење, бидејќи привлекуваат ајкули.