Физичар го збуни светот со својата објава: Дали е ова колбас или ѕвездата најблиску до Сонцето?

Сподели со своите пријатели

Францускиот физичар Етјен Клајн се извини откако призна дека фотографијата од ѕвездата Проксима Кентаур, која ја објави на својот Твитер пред неколку дена, всушност е фотографија од парче колбас.

Loading...

„Фотографија од Проксима Кентаури, најблиската ѕвезда до Сонцето која е оддалечена од нас 4,2 светлосни години“, напиша Клајн пред неколку дена со фотографија од колбасот, додавајќи дека фотографијата е направена од телескопот Џејмс Веб на НАСА.

Луѓето на Твитер тоа главно го сфатија како шега, но шегата не им се допадна на сите и многу корисници на оваа социјална мрежа го нападнаа и му порачаа дека, како почитуван научник, не треба да објавува информација без претходно да ја провери.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во торби на туристи пронајдени 22 килограми песок и школки од плажите на Сардинија

„Непримерно е да се споделуваат вакви работи без веднаш да се посочи дека се лажни“, гласи еден од коментарите.

 

 

На крајот Клајн се извини и призна дека се шегува.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казниле илјадници возачи по грешка: Го смениле ограничувањето на брзината, но...

„Во светлината на некои од коментарите, чувствувам обврска да објаснам дека твитот на кој се прикажува наводната снимка од Проксима Кентаури е шега. Да научиме да бидеме претпазливи за аргументите на авторитетот, како и за спонтаната елоквентност на одредени слики“, напиша физичарот.

Со шеговит тон додаде дека, според модерната космологија, ништо што постои во месарниците не постои никаде освен на Земјата.