Финската влада бара од парламентот да го усвои основачкиот договор на НАТО

Сподели со своите пријатели

Финската влада денеска соопшти дека побарала од парламентот официјално да го усвои основачкиот договор на НАТО и со тоа да ја подготви земјата за членство во воената алијанса кога Унгарија и Турција ќе го одобрат пристапувањето.

Loading...

„Нашето членство во НАТО е важно за нас Финците, но и за членките на НАТО“, рече министерот за надворешни работи Пека Хависто на прес-конференција, пренесе Ројтерс.

Во мај, 188 од 200 пратеници го поддржаа пристапувањето, со само осум гласа против.

Просто мнозинство во парламентот ќе биде доволно за да се одобри основачкиот договор за НАТО, бидејќи не бара итни измени на постојното финско законодавство или овластување за утврдување на надворешната и безбедносната политика, велат од МНР.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Азиските берзи паднаа втор ден по ред

Во мај Финска и соседна Шведска поднесоа барање за членство во НАТО како одговор на рускиот напад врз Украина, но нивните апликации се условени со одобрување на сите 30 членки, од кои 28 досега дадоа зелено светло.