ФБИ: Хакери од Северна Кореја одговорни за кражба на 100 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Две хакерски групи поврзани со Северна Кореја, Лазарус и АПТ38, беа одговорни за кражба на 100 милиони долари во јуни минатата година од американската крипто компанија Хармони, соопшти Федералното биро за истраги.

Loading...

На 13 јануари, групите користеле протокол за приватност наречен „Railgun“ за да „исперат“ криптовалута Етер вредна повеќе од 60 милиони долари, запленета во јунскиот грабеж и претворена во биткоин, се вели во соопштението на ФБИ.

ФБИ исто така соопшти дека Северна Кореја користи кражба и перење криптовалути за да ги поддржи своите програми за балистички ракети и оружје за масовно уништување.

Во јуни минатата година, калифорниската компанија Хармони објави дека нејзиниот мост Horizon, кој е основниот софтвер за пренос на криптовалути, како биткоин или етер, помеѓу различни блокови, блокчејн, бил хакиран.

Хармонија развива блокчејнови за децентрализирано финансии – страници кои нудат заеми и други услуги без традиционални чувари на вратата, како што се банките и незаменливите токени.