Евтино масло кое спречува опаѓање на коса: Доктор потврди – Може да биде подеднакво ефикасно како Rogaine и Minoxidil ! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Губењето и проретчувањето на косата доаѓа со возраста, но еден доктор открива дека спасот е во ефтиното масло!

Loading...

Доколку сте забележале дека косата ви се проретчува и опаѓа, не очајувајте бидејќи решението е многу едноставно!

Детроитскиот пластичен хирург д-р Ентони Џун објави видео на „ТикТок“ кое првично беше објавено на социјалните мрежи од Одри Викторија, девојка која зборува за тоа како маслото од рузмарин е одлично за косата.

Д-р Џун го објави истото видео со прашањето точно или неточно?

 

 

„Дали маслото од рузмарин ја подобрува косата?

Loading...

Според него, ова етерично масло работи навистина добро на косата.

На видеото што го објави Одри, таа го масира коренот на косата со масло од лаванда, а потоа вишокот го влече кон краевите. Се остава да дејствува преку ноќ, а потоа се мие како и обично, нанесувајќи шампон и регенератор.

Сепак, пластичниот хирург советува да измешате масло од рузмарин со масло од јојоба или авокадо, бидејќи маслото од рузмарин сам по себе е премногу силно, па може да го иритира скалпот.

 

 

Многу луѓе го гледаа видеото и додека некои велат дека ќе купат веднаш, други веќе го користат и имаат само пофални зборови.

“Косата ми паѓаше, користев масло од рузмарин додавајќи го во шампонот. Сега не можам да живеам без него”, е еден од коментарите.

Loading...

„Користам масло од рузмарин скоро една година и ми помогна косата да порасне онаму каде што испадна.

 

@tonyyounmd##duet with @audreyvictoria_ What does the science say? ##rosemaryoil ##hairloss ##hairlossremedy ##holistic♬ dancin in the dark – xxtristanxo

 


Leave a Reply