ЕВРОВИЗИЈА 2022: Украина прва, Македонија последна според обложувалниците

Сподели со своите пријатели

Започнаа првите проби за овогодинешното издание на Евровизија која се одржува во Торино, Италија. Се очекува настап на вкупно 40 држави поделени во две полуфинални вечери. Како и секоја година и оваа обложувалниците прогнозираат кој би можел да победи, а мора да се напомене дека во последните години го погодувале резултатот.

Loading...

 

@kumanovskimuabeti.mk Кој ќе победи на Евровизија? #kumanovo #kumanovskimuabeti #zanimlivosti #занимливости #Куманово #кумановскимуабети #foryou #foryoupage #facts #zanimljivosti #eurovision #Евровизија ♬ original sound – kumanovskimuabeti.mk

 

Како сега стојат работите најголеми шанси за победа има Украина, дури 43%, но мора да се напомене дека ова најверојатно е резултат на тамошната војна. Победата на Украина, според одредени мислења, ако се земе предвид состојбата на земјата се минимални, но пласман меѓу првите места е загарантиран.

 

 

Loading...

Второто место го има Италија, но високото котирање е веројатно затоа што земјата е домаќин на овогодинешното издание и победата втор пат по ред исто така е малку веројатна.

Третото место го држи Шведска, па следуваат Велика Британија, Шпанија, Грција, Полска, Норвешка и Холандија.

 

 

Македонија според предвидувањата засега е на последното 40 место, без шанси за пласман во финале. Британско Министерство: Русите распоредуваат дополнителни сили во источна Украина.

 

@kumanovskimuabeti.mk Кско ви се допаѓа? @andreamusic20 @eurovision @eurovisionmacedonia #kumanovo #kumanovskimuabeti #zanimlivosti #занимливости #Куманово #кумановскимуабети #foryou #foryoupage #makedonija #makedonija #eurovision #macedonia #northmacedonia #Евровизија #andrea ♬ original sound – kumanovskimuabeti.mk

Loading...

 

фото: Eurovision.tv