Европските берзански индекси главно во пад, како и цената на нафтата

Сподели со своите пријатели

Европските берзански индекси денеска се главно во пад, како и цените на нафтата, додека американските индекси растат.

Loading...

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 10 часот скокна на 15.818,85 поени, додека францускиот CAC 40 падна на 7.198,30 поени, како и лондонскиот FTSE 100 – на 7.478,18 поени и московскиот MOEX – на 3.23 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс се искачи на 34.991,21 поени пред денешното отворање на берзата во САД, како и вредноста на индексот S&P 500 – на 4.502,88 поени и вредноста на индексот Nasdaq – на 14.103,84 поени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  WFP ја завршува својата главна програма за помош за Сирија

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта паднала на 76,107 долари за барел, како и цената на нафтата од типот Брент – на 80,734 долари.

Европските фјучерси на гас се продаваа денеска на отворањето на берзата ТТФ по цена од 47.200 евра за мегават-час.

Цената на златото скокна на 1.967,48 долари за унца, додека цената на пченицата падна на 5,5877 долари за бушел (бушел е еднаков на 27,216 кг).

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08544, што е приближно исто како и вчера.