Европската технолошка индустрија загубила 400 милијарди долари во вредност

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 400 милијарди долари од вредноста на европската технолошка индустрија се избришани оваа година, според лондонската компанија за ризичен капитал Atomico.

Loading...

Вкупната вредност на сите јавни и приватни европски технолошки фирми падна на 2,7 трилиони долари од 3,1 трилиони долари на крајот на 2021 година, објави Атомико во својот годишен извештај за Технолошката состојба на Европа објавен денеска.

Овие бројки покажуваат дека ова беше многу тешка година за технологијата, пренесува CNN.

Некогаш високо ценетите акции на технолошките компании се под притисок на глобалните фактори, вклучително и руската инвазија на Украина и заострувањето на монетарната политика од страна на централните банки, јави Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Баку ги евакуираше дипломатите од Техеран

Федералните резерви и другите централни банки ги зголемуваат клучните каматни стапки и ги намалуваат стимулациите од ерата на пандемијата за да ја зауздаат ​​растечката инфлација.

Тоа ги поттикна инвеститорите да ги преиспитаат своите позиции во технолошките компании кои прават загуби.

„Ова беше тешка година – војната во Украина, инфлацијата, зголемувањето на каматните стапки, геополитичките тензии низ целиот континент. Тоа е најпредизвикувачкиот макроекономски амбиент од глобалната финансиска криза“, изјави за Си-Ен-Ен Том Вемајер, партнер во Атомик.

Одредени технолошки фирми во Европа претрпеа остар пад на пазарната вредност. На пример, шведската fintech групација Klarna, која нуди услуга „купи сега – плати подоцна“, ја намали својата проценка за 85 отсто, од 45,6 милијарди долари на 6,7 милијарди долари.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кинеска провинција им дозволи на невенчани парови легално да имаат деца

Во исто време, акциите на услугата за стриминг музика Spotify паднаа за повеќе од 60 проценти во изминатата година.

Се проценува дека вкупното финансирање на европските стартапи ќе падне на 85 милијарди долари оваа година, според извештајот на Atomic, врз основа на квантитативни податоци и анкети во 41 земја.

Тоа е за 18 отсто помалку од повеќе од 100 милијарди долари собрани од европските стартапи во 2021 година.

Сепак, проценетата сума сè уште е втора по големина досега инвестирана во европскиот технолошки екосистем, според Atomico.

Европските технолошки инвестиции достигнаа рекорд минатата година бидејќи учеството на американските инвеститори се зголеми. Годинава забележа пресврт на тој тренд, при што странските инвеститори главно се повлекуваа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ги повика Израелците и Палестинците да ја прекинат спиралата на смртта

Бројот на активни американски инвеститори во т.н „Мега круговите“ од 100 милиони долари или повеќе паднаа за 22 отсто во однос на минатата година, покажува извештајот на Atomic.