Европа не испорачала ниту третина од ветеното оружје на Украина

Сподели со своите пријатели

Во Киев деновиве внимателно ќе следат што се случува во Брисел, каде што министрите за одбрана на земјите членки на Европската унија организираат состанок на кој ќе разговараат за продолжување на помошта за Украина, пишува во вторник Јутарњи лист.

Loading...

Пред тоа ќе има неформален работен појадок со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и со Управниот одбор на Европската агенција за одбрана.

Затоа што во медиумите протекоа вести дека некои од ветувањата на Унијата за поддршка на Украина со оружје и пари наидуваат на проблеми.

Пред се, минатогодишното ветување дека во рок од една година во Киев ќе му бидат испорачани милион артилериски гранати за помош во војната против Русија, а има и нови финансиски обврски наменети за Украинците.

Анонимен висок функционер на ЕУ во петокот изјави за Политико дека досега во Украина се испорачани 300.000 гранати, но тоа не е ни блиску до бројката од ветениот милион проектили.

„Ќе биде многу тешко да се постигне целта до средината на март. Тоа не значи дека сме се откажале од зацртаната цел и ќе испратиме уште илјадници гранати, но нашите капацитети не се доволни“, признаваат во седиштето на Европската унија.

Сепак, потребата на Украина за нови резерви на муниција е уште поитна бидејќи Русија го зголеми буџетот за одбрана за 2024 година и се чини дека успеа да набави повеќе од еден милион гранати од Северна Кореја, додека политичките внатрешни борби во Вашингтон предизвикуваат намалување на американската поддршка за Киев.

Исто така, објективен проблем е што земјите членки на Европската унија се соочуваат со недостиг од експлозиви и барут.

Loading...

И без тие две компоненти не е можно да се зголеми производството на краток рок, поради што е загрозен планот за снабдување на Украина со ветените милиони гранати.

Во многу земји на НАТО залихите на гранати брзо се потрошија, сегашното производство очигледно не е доволно за да се покрие настанатиот дефицит, а уште помалку да се задоволат растечките барања на вооружените сили на Украина, пишува новинарот на Јутарњи лист, Роберт Бајруши.