Европа ја живее најголемата суша во последните 5 века

Сподели со своите пријатели

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија објави извештај во кој научниците предупредуваат: две третини од европскиот континент се соочени со најтешката суша во последните пет века, а работите може да се влошат.

Loading...

Ситуацијата е особено тешка во земјите како Италија, Шпанија, Португалија, Франција, Германија, Холандија, Белгија, Луксембург, Романија, Унгарија, Србија, Украина, Молдавија, Ирска и Велика Британија.

Ова е вкупно 47 отсто од континентот, а почвата целосно пресушила летово, пишуваат авторите на извештајот.

Уште 17 проценти од континентот се на работ на целосно сушење, а мали се шансите да се зачува каква било вегетација таму.

Во Велика Британија, каде официјално е прогласена суша во неколку региони, лисјата на дрвјата веќе станаа костен во август.

 

 

Loading...

Научниците објаснуваат дека катастрофалниот недостаток на влажност и врнежи, дрвјата го „сфаќаат“ како рано доаѓање на есента.

Во извештајот се предупредува дека сушата ќе има големо влијание врз посевите, ќе го зголеми ризикот од шумски пожари и дека екстремните горештини би можеле да продолжат уште неколку месеци во некои од јужните региони на Европа.

Споредено со просеците за претходните пет години, прогнозите на ЕУ за овогодинешната жетва на пченка ќе бидат пониски за 16 отсто, сојата за 15 отсто, а сончогледот за 12 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фејсбук го блокираше обидот на Кина да влијае на изборите во САД

„Се чини дека сегашната суша е најлошата во последните 500 години“, се вели во извештајот.

Според еврокомесарката за наука, Марија Габриел, топлотниот бран што го зафати континентот создаде невиден оптоварување на снабдувањето со вода низ Европската унија.

„Гледаме дека бројот на шумски пожари е многу поголем од просекот и дека има сериозно влијание врз земјоделските култури.

„Нема сомнеж дека глобалните климатски промени стануваат се позабележливи секоја година“, рече таа.

Во извештајот се предупредува дека речиси сите европски реки до одреден степен пресушиле.

 

Loading...

 

Освен очигледното влијание врз пловидбата, сушата го погодува и енергетскиот сектор кој и онака е во криза.

Според извештајот, европското производство на хидроенергија паднало за 20 отсто.

Големата суша е присутна на повеќе места во текот на годината, но „од почетокот на август продолжува да се шири и влошува“, се наведува.

Овие услови најверојатно ќе траат најмалку до ноември оваа година долж европскиот Медитеран.

Реките станаа толку плитки што на површината се појавија таканаречени „гладни камења“ – карпи со натписи кои се појавуваат над водата за време на најтешките суши.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина и Јапонија согласни за потребата од подобрување на односите

Неколку векови ваквите камења служеле како еден вид знак за екстремен пад на нивото на водата во реките.

Loading...

Сушата предизвика голем недостиг на храна и глад.

 

 

Секна и кинеската река Јангце

Едномесечен топлотен бран и рекордно слабите врнежи доведоа до невидена суша долж Јангце, најдолгата река во Кина.

Езерата и притоките се повлекоа како резултат на сушата, откривајќи корита на реките, па дури и 600-годишни будистички резби и карпи под познатиот павилјон Гуанџин, во Вухан, провинцијата Хубеи.

Loading...

Според кинеското Министерство за водни ресурси, летните врнежи во сливот на реката Јангце се најмали од почетокот на евиденцијата во 1961 година.

Ниското ниво на реките го намали производството на хидроелектрична енергија во областа, а властите воведоа мерки за штедење и ограничувања на електричната енергија во големите градови како Шангај и Лужоу.

Ниското ниво на вода, исто така, влијаеше на снабдувањето со вода за пиење во некои области, а властите беа принудени да исушат некои акумулации за да го намалат недостигот, објави државната телевизија CCTV.

Во целиот регион, сушата ги загрози посевите на Кина, а во провинцијата Сечуан веќе настанаа штета на илјадници хектари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бундесвер добива нови авиони

До крајот на август се предвидуваат многу високи температури.

Loading...

 

 

Суша и во Америка: Се појавија траги од диносауруси

Големата суша откри траги од диносаурус стари 113 милиони години во коритото на реката во Тексас.

Масивните траги, кои му припаѓале на Акрокантосаурус, не се видени од 2000 година, бидејќи биле под вода и неколку слоеви талог.

Loading...

Патеките во националниот парк долина на диносаурусите во Тексас се едни од најдобро зачуваните во светот, изјави началникот на паркот Џеф Дејвис.

Според американската служба за суша, речиси цел Тексас е погоден.

Минатата недела, повеќе од 87 проценти од државата се соочи со една од трите најтешки категории на суша – тешка, екстремна и исклучителна.

Овие временски услови предизвикаа речиси целосно пресушување на реката во централниот парк во Тексас, откривајќи траги.

Акрокантосаурусите биле  тераподи, „типичен диносаурус со три прсти“, изјави Дејвис за Би-Би-Си.

Тие биле високи околу 4,5 метри и тешки околу седум тони.

Loading...

Овие диносауруси веројатно го ловеле Сауросејдон, друг вид чии траги може да се најдат и во Националниот парк.

Сауросејдон бил висок 18 метри со долг врат и тежок околу 44 тони.