ЕУ повикува на смирување на тензиите меѓу Израел и Палестинците

Сподели со своите пријатели

Европската унија внимателно ја следи ситуацијата во Ерусалим, по неколку дена обележани со насилство, и ги повикува Израел и Палестинците да спречат нова ескалација на конфликтот, изјави Петер Стано, портпарол на ЕУ за надворешна политика.

Loading...

Тој посочи дека ЕУ е многу загрижена за најновите тензии и ги повикува двете страни да направат се што е можно за да се смири ситуацијата, што значи избегнување на какви било дејствија кои би можеле да доведат до нова ескалација.

„ЕУ долго време им помага на двете страни да ги обноват директните разговори за решение на палестинското прашање. Ако нема кредибилна перспектива за луѓето од двете страни, нема да има начин да се избегне спиралата на насилство. Ги охрабруваме двете страни да го сторат тоа, но на крајот тие се оние кои треба да ги преземат неопходните чекори“, рече Стано, пренесе Танјуг.

Тој повтори дека ЕУ назначила специјален претставник за мировниот процес на Блискиот Исток кој секојдневно работи на тоа.

Стано потсети и дека шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, кој во саботата преку соопштение за печатот изјави дека Унијата е загрижена поради зголемувањето на тензиите на Израел и на палестинските територии и ги повика двете страни да направат се што е во нивна моќ. моќ да ја смири моменталната ситуација и да иницира координирани акции за спречување на нови напади и насилство.