ЕУ побара независна обдукција на Навални. Кремљ одби

Сподели со своите пријатели

Службениците на Кремљ денеска го отфрлија барањето за независна обдукција на останките на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

Loading...

Советот на Европската унија вчера повика на независна обдукција, наведувајќи дека Русија треба да дозволи транспарентна меѓународна истрага за околностите на неговата ненадејна смрт.

„Неочекуваната и шокантна смрт на Навални е уште еден знак за систематска репресија во Русија“, објави Советот.

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин денеска ја одби поканата на Советот.

„Русија не прифаќа такви барања од Европската унија“, рече портпаролот, а пренесува ABC News.