ЕУ планира да замрзне дел од средствата на Унгарија поради проблеми во владеењето на правото

Сподели со своите пријатели

На Унгарија ѝ се заканува загуба на повеќе од 13 милијарди евра од фондовите на Европската унија (ЕУ) по оценката на Европската комисија дека Будимпешта не ги спроведе ветените реформи за сузбивање на корупцијата на високо ниво и зајакнување на независноста на судството.

Loading...

Владата на десничарскиот популист Виктор Орбан, која со години е во конфликт со Брисел поради обвинувања за пад на демократијата, би можела со тоа да ги изгуби многу потребните пари, додека се соочува со пад на вредноста на форинтата. пораст на инфлацијата и забавување на економскиот раст, пренесува Радио Слободна Европа пишуваат светските медиуми.

Европската комисија најверојатно ќе го одобри унгарскиот план за закрепнување по пандемијата следната недела за да ја задржи отворена можноста за добивање средства од ЕУ, но исплатите нема да бидат извршени додека Будимпешта не ги исполни сите договорени услови, соопшти Ројтерс, цитирајќи извори од Комисијата.

Според шемата за опоравување на ЕУ, Унгарија би можела да добие грантови од 5,8 милијарди евра.

Тие пари, според агенцијата, ѝ се многу потребни на Будимпешта во екот на порастот на инфлацијата, забавувањето на економскиот раст и зголемувањето на трошоците за задолжување.

Покрај тоа, велат изворите, Комисијата, исто така, најверојатно ќе им препорача на владите-членки на ЕУ следната недела 65 отсто од трансферите од Кохезиониот фонд на ЕУ, или околу 7,5 милијарди евра, да бидат суспендирани за Унгарија додека Будимпешта не ги исполни условите поврзани со независноста на судството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ повикува на смирување на тензиите меѓу Израел и Палестинците

Можноста Европската комисија следната недела да задржи вкупно 13,3 милијарди евра наменети за Унгарија следуваат по повеќемесечните преговори со владата на премиерот Виктор Орбан поради загриженоста на ЕУ за корупцијата на високо ниво, независноста на судовите, невладините институции и медиумите, и малцинските права.

Унгарија требаше да преземе акција за некои од овие клучни прашања до 19 ноември, според претходен договор со комисијата, објави Ројтерс, истакнувајќи дека европските претставници рекле дека прелиминарната проценка покажала дека Будимпешта не направила доволно.

Loading...

Во врска со 7,5 милијарди евра од Кохезиониот фонд на ЕУ, Комисијата во септември предложи да и се ускратат на Унгарија тие средства откако Брисел започна нов механизам за владеење на правото, според Еуроњуз.

Владата на десничарскиот популист Орбан можеше да ги добие парите доколку до 19 ноември усвоеше 17 корективни мерки кои имаат за цел да ги исправат „системските неправилности“ во процесот на јавни набавки, конфликтот на интереси меѓу владините претставници и слабостите во истрагите и гонењето поврзани со фондовите на ЕУ.

Кога станува збор за одвоените 5,8 милијарди евра од програмата за закрепнување по пандемијата, Унгарија е единствената членка на ЕУ на која Комисијата не и одобри дел од вкупните 806,9 милијарди евра за постпандемиско закрепнување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан предизвика бура со изјавата дека Украина е ничија земја

За да се случи ова до крајот на годината, планот на Европската комисија предвидува 27 „супер чекори“ кои вклучуваат 17 корективни мерки поврзани со прашањата за владеење на правото, како и реформа за зајакнување на независноста на судството и нови правила за ревизија и известување за фондовите на ЕУ.

Брисел и Будимпешта се судрија околу владеењето на правото со години, а Унгарија е обвинета дека го користи правото на вето на ниво на Советот на ЕУ за да обезбеди отстапки и средства, истакнува Еуроњуз, додавајќи дека Унгарија во моментов го блокира усвојувањето на глобалната корпоративен данок договорен минатата година од повеќе од 130 земји.земји и најави дека ќе стави вето на планот на Комисијата за издавање заеднички обврзници за собирање 18 милијарди евра помош за Украина.

Изненадување е најавата на Комисијата дека ќе и одземе милијарди евра од Будимпешта како лост на влијание во обид да се запре, како што смета, демократската регресија на Унгарија, оценува „Политико“.

Уште минатата недела се очекуваше дека Брисел и Будимпешта ќе успеат да се договорат за ослободување пари од фондовите на ЕУ, посочува порталот, додавајќи дека во среда, на 23 ноември, Комисијата донела малку понијанса одлука – одобрила Планот на Унгарија за трошење пари од фондот за опоравување, но не и исплата на парите, критикувајќи ја дека не ги исполнила ветувањата за конкретни мерки за подобрување на владеењето на правото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Русија никогаш не одбила дијалог со Европа

Откако Комисијата официјално ќе ги усвои своите одлуки следната недела, ќе зависи од Советот на ЕУ да ги поддржи или отфрли со квалификувано мнозинство – 55 проценти од земјите и 65 проценти од населението на ЕУ – што треба да се случи на состанокот на министрите за финансии.

Loading...

Како што истакнува Политико, одобрувањето на планот за Унгарија е клучно за неколку приоритети на ЕУ, меѓу кои се пакетот помош од 18 милијарди евра за Украина и усвојувањето на глобален договор за минимален корпоративен данок.

Унгарија е изложена на ризик да ги загуби средствата од ЕУ, бидејќи владата и централната банка се борат да го спречат падот на вредноста на форинтата, која падна за повеќе од 2 отсто во однос на еврото од вторникот, 22 ноември, според Блумберг, истакнувајќи дека Последниот пад на унгарската валута ги избриша добивките на подолг рок минатиот месец работи на оптимизмот дека Унгарија е на пат да ги избегне финансиските казни од ЕУ.

Будимпешта сега се соочува со зголемени критики бидејќи владата на Орбан со години ги оспорува демократските и мултикултурните вредности на ЕУ и исто така се соочува со обвинувања за уцена поради отпорот на мерките на ЕУ за низа прашања – од имиграцијата до санкциите кон Русија.