ЕУ планира да ја „излечи“ зависноста на тинејџерите од социјалните мрежи

Сподели со своите пријатели

Многу земји се обидуваат да ја спречат прекумерната и потенцијално штетната употреба на социјалните мрежи како што се Фејсбук, Инстаграм, ТикТок, а ЕУ планира да ги принуди да ги отворат своите системи за контрола и да докажат дека прават се од себе за да се осигураат дека нивните производи не им штетат на децата.

Loading...

Според извештаите, Европската унија ќе преземе решителни чекори за да ги принуди најголемите онлајн платформи да го сторат тоа до крајот на овој месец со својот Закон за дигитални услуги (DSA), пренесува Политико.

Франција бара да инсталираат систем за родителска контрола што може да се активира кога уредот е вклучен.

Покрај тоа, Кина, исто така, сака да го ограничи времето на екранот на 40 минути за деца помлади од осум години, додека американската сојузна држава Јута воведе дигитален полициски час за малолетници и родителска согласност за користење на социјалните мрежи.

За точната врска помеѓу користењето на социјалните мрежи и менталното здравје на тинејџерите сè уште се дебатира.

Забележано е дека овие дигитални гиганти заработуваат пари со тоа што привлекуваат нечие внимание и го задржуваат што е можно подолго, собирајќи пари од огласувачите во процесот.

За нив се вели дека се професионалци во правењето бескрајно „скролање“ во комбинација со периодични, но непредвидливи повратни информации од лајкови или известувања, што доведува до стимулација што го имитира ефектот на слот машините врз човечкиот мозок.

Се нагласува дека оваа желба е доволно тешка за возрасните, а на чувствителните млади им носи реални и негативни последици: анксиозност, депресија, слаба концентрација…

Loading...