Естонија одржува воени вежби за 2.800 резервисти

Сподели со своите пријатели

Естонија спроведува шестдневна брза воена вежба за повеќе од 2.800 резервисти.

Loading...

Тоа е одговорот на Естонија на мобилизацијата на Путин, што тој ја најави минатата недела.

Целта на вежбата за одбранбена готовност е вежбање на функционирањето на резервната армија, соопшти естонското Министерство за одбрана.

„Нема директна безбедносна закана за Естонија“, се вели во соопштението на министерството, пишува Euro news.

„Резервистите се подготвени да реагираат во секој момент“

Во обид да ги задржи 30.000 естонски воени резервисти подготвени за борба, Естонија традиционално организира воени вежби по случаен избор еднаш годишно.

„Естонскиот одбранбен модел заснован на резерва бара од резервистите да бидат подготвени да реагираат и да учествуваат во вежби во секое време“, соопшти Министерството за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Тренингот завршува во среда.