Естонија ја призна Русија како држава спонзор на тероризмот

Сподели со своите пријатели

Естонскиот парламент ја призна Русија како држава која го поддржува тероризмот, објави рускиот Инсајдер.

Loading...

За оваа одлука гласаа сите 88 пратеници, немаше воздржани и против.

Во мај, Сенатот на Чешката Република (Горниот дом на парламентот) ги призна злосторствата извршени од руската армија во Украина како геноцид врз украинскиот народ.

Во исто време, Парламентот на Литванија ја призна Русија како терористичка држава во август: едногласно усвоената резолуција наведе дека руските трупи извршиле масовни воени злосторства на територијата на Украина.

Во август, Парламентарното собрание на Советот на Европа го призна владејачкиот режим во Русија како терористички, а присуството на земјата во Советот за безбедност на ОН како незаконско.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето