Ескобар: Корупцијата е главниот проблем на Балканот, а санцкиите средство за стабилизација

Сподели со своите пријатели

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Балканот Габриел Ескобар изјави дека санкциите не се основно средство за американскиот ангажман на Западен Балкан, но дека тие имаат ефект и ќе продолжат да го прават тоа.

Loading...

Во интервју за Гласот на Америка, Ескобар оценува дека корупцијата е главниот проблем на Балканот.

Зборувајќи за санкциите воведени против членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и уште двајца босански функционери, потоа против Милан Радоичиќ и Звонко Веселиновиќ во Косово, тој рече дека не сака луѓето да мислат дека САД се ангажираат во регионот првенствено преку санкции.

Тој, сепак, посочи дека администрацијата во Вашингтон е многу посветена на борбата против корупцијата и дека едно од средствата во таа борба се санкциите.

„И можам да кажам дека ќе има уште, но тоа нема да биде примарното средство за нашиот ангажман“, рече Ескобар.

Тој додаде дека тие санкции не се насочени кон држави или одредени народи, туку, како што наведе, кон поединци кои се длабоко инволвирани во корупција.

Запрашан дали најавата за повеќе санкции се однесува на сите земји од Западен Балкан, тој рече потврдно, додавајќи дека администрацијата е посветена да користи други средства, вклучувајќи го и Глобалниот магнетски закон против луѓето ширум светот вклучени во криминал и корупција.

Ескобар смета дека санкциите се важна алатка за стабилизирање на регионот и имаат ефект.

Loading...

„Не можам и не сакам да коментирам за деталите. И не можам да зборувам за деталите од нашиот дипломатски ангажман со различни луѓе во регионот. Можам да ви кажам дека санкциите ги спречуваат луѓето да префрлаат пари. Тие спречуваат и да доведе до затворање на офшор компании особено јавните фондови, преку нетранспарентни процеси од кои корист имаат многу малку луѓе“, рече Ескобар.

На заклучокот дека Европската унија сè уште нема воведено санкции за Додик и дали немањето единствен став во Европската унија влијае на ефективноста на американската политика на Балканот, Ескобар одговори дека во најважниот дел Вашингтон има заеднички став „со нашите европски партнери“.

Тој додаде дека во Европската Унија се водат интензивни разговори за тоа што можат да понудат, да се заокружат мерките на САД.

Тој посочи дека политиката и ангажманот на САД во Западен Балкан традиционално се поврзани со мултиетничкото помирување и интеграцијата во ЕУ, но дека опсегот на внимание што го добива Западен Балкан во американската администрација се промени во последната година.

Ескобар посочи дека има обновени напори САД повторно да се вклучат во сите механизми кои беа успешни, а тоа, според него, е зајакнување на Дејтон, поддршка и обновување на дијалогот меѓу Белград и Приштина и блиска соработка со партнерите од НАТО и да се осигура дека тие можат да ги исполнат своите обврски од НАТО.

На прашањето дали Вашингтон ќе го интензивира ангажманот во наредниот период и на кој начин, Ескобар одговори потврдно, оценувајќи дека приказната за поранешна Југославија, како што рече, била „успешна“.

„Ако ги погледнете седумте земји што ја сочинуваа Југославија, две се во Европската унија, четири се во НАТО. И на Западен Балкан, три се во НАТО, а четири прават солиден напредок кон пристапување во Европската унија“, рече Ескобар.

Тој смета дека постои една пречка што претставува предизвик, а тоа е корупцијата, нагласувајќи дека тоа е причината што многу земји не постигнале голем напредок и дека делови од регионот имаат демографски проблеми.

Loading...

Зборувајќи за ситуацијата во Црна Гора, Ескобар рече дека не е на САД да ги решат тензиите и проблемите на владејачката коалиција во членка на НАТО, туку дека Вашингтон јасно ставил до знаење што очекува, надевајќи се дека Црна Гора ќе остане Западно ориентирана земја, силна членка на НАТО и ќе продолжи да напредува на патот кон членство во Европската Унија.

Тој додаде дека САД јасно ставиле до знаење дека не сметаат дека сите партии од политичкиот спектар ги исполнуваат тие критериуми и оцени дека Демократскиот фронт, како што рече, „се покажа како некој што предизвикува поделби, поттикнува етнички тензии, постојано ги блокира реформите во парламентот и со тоа го блокира патот кон Европа“.

„Тој, исто така, беше многу против НАТО во минатото и не беше од помош со неговите изјави за Косово. Затоа, не верувам дека тоа се промени и не ги сметаме за соодветен партнер“, рече Ескобар.