Ескалација во Нигер, се заканува војна

Сподели со своите пријатели

Илјадници приврзаници на воениот режим во Нигер протестираа во близина на француската база во Ниамеј, откако западноафриканските лидери одобрија употреба на сила за враќање на соборениот претседател Мохамед Базум со државен удар.

Loading...

„Долу Франција, долу ЕКОВАС“, извикуваа демонстрантите на мирниот митинг, еден ден по состанокот на самитот на Западноафриканската економска заедница (ЕКОВАС), кој одобри можна воена интервенција за враќање на уставниот поредок. Тие носеа руски и нигерски знамиња и извикуваа слогани за поддршка на војниците кои ја презедоа власта, особено нивниот командант, генерал Абдурахман Тиани.

„Ќе ги исфрлиме Французите! ECOWAS не е независен, тој е манипулиран од Франција и под странско влијание“, рече Азиз Рабех Али, член на студентскиот сојуз кој го поддржува воениот режим.

Можна воена интервенција

Франција, сојузник на Нигер пред пучот што му даде солидна поддршка на соборениот претседател, таму има околу 1.500 луѓе кои заедно со армијата на Нигер учествуваат во борбата против џихадистите кои пустошат голем дел од Сахел.

Западноафриканските земји во петок подготвуваат планови за создавање мировни сили за можна воена интервенција во Нигер по воениот удар во земјата, но не се откажаа од мирно решение на кризата што го потресе регионот.

Воената хунта во четвртокот, на самиот ден на состанокот на ECOWAS, објави дека ја формирала својата влада по наредба на генералот Тиани.

Според претседателот на Брегот на Слоновата Коска, Аласан Уатара, чија земја учествува во мировните сили, тие треба да можат да интервенираат „што е можно поскоро“.

Можноста за воена интервенција од страна на ECOWAS предизвикува загриженост за безбедноста на Безума.

Loading...

Oд неговиот круг се дознава дека новата влада во Ниамеј „се заканила“ дека ќе го нападне доколку се случи интервенцијата.

Одлуките на ECOWAS добија „целосна поддршка“ од Франција и САД, кои го поддржуваат „лидерството и работата на ECOWAS“ за „повторно воспоставување на уставниот поредок“.

Тие две земји имаат сили стационирани во Нигер за да се борат против вооружените џихадисти кои шират смрт во Сахел.

Ескалација во Нигер

Ескалацијата во Нигер ќе го дестабилизира Сахел, еден од најсиромашните региони во светот, каде што долгогодишниот исламистички бунт што се прошири од Мали доведе до бегство милиони луѓе во изминатата деценија и предизвика глад.

До пучот, Нигер беше подобар од Мали и Буркина Фасо во спречувањето на насилството.

Таа стана важен западен сојузник во борбата против бунтовниците откако воените хунти ја презедоа власта во двете земји од 2020 до 2022 година и ги прекинаа врските со традиционалните партнери.

ЕКОВАС, Обединетите нации и западните земји вршат притисок врз хунтата да се повлече, а воените влади во соседните Мали и Буркина Фасо велат дека ќе ја бранат.