Ерменија се соочува со голема криза по хаосот во Нагорно-Карабах

Сподели со своите пријатели

Откако Ерменците од Нагорно Карабах се согласија да го положат оружјето и да влезат во преговори со официјален Азербејџан, во Ереван избувнаа протести.

Loading...

Демонстрантите ги обвинуваат властите, особено премиерот Никол Пашинјан, за предавство на неговиот народ во Карабах и бараат негова оставка.

Од друга страна, тој експлицитно вели дека нема да ја напушти функцијата, а целиот хаос го носи со себе и потписот на Владимир Путин.

Вооружените сили на Нагорно-Карабах, составени од етнички Ерменци, се согласија со условот на Баку, кој беше најавен како нова офанзива против спорниот регион.

Тој услов беше да го положат оружјето и да се согласат на разговори со Азербејџан, кој планира да воспостави контрола врз целиот регион Карабах.

Делегацијата на официјален Баку на Ерменците им ги презентираше плановите за нивна реинтеграција, а претходно ерменската страна соопшти дека конечниот договор се уште не е постигнат бидејќи се уште има нерешени прашања и дека разговорите ќе продолжат.

Улогата на Русија

Договорот за прекин на огнот беше постигнат со посредство на руски мировен контингент, откако официјален Баку започна „антитерористичка операција“ во Нагорно-Карабах за да го врати уставниот поредок во областа контролирана од ерменските сепаратисти.

Локалните власти соопштија дека во тие напади биле убиени и повредени десетици луѓе.

Loading...

Народниот правобранител на Нагорно Карабах Геган Степанјан изјави дека 32 лица, меѓу кои седум цивили, биле убиени, а повеќе од 200 се ранети.

Треба да се напомене дека премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, на денот на новите напади првенствено изјави дека неговата земја нема да се судри со Азербејџан.

Ова е важно бидејќи јасно сигнализира дека Ереван одлучил да остане на страна, што значи дека само мал број припадници на вооружените сили на Нагорно-Карабах се борат против целата армија на Азербејџан. Етнички Ерменци, но без поддршка од матичната земја.

Понатаму, Пашинјан, очекувано или не, рече дека Русија ја поразила Ерменија затоа што улогата на руските мировници е да спречат нови конфликти во Карабах.

Ова беше договорено во 2020 година, кога Русија посредуваше за мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан.

Според Пашинјан, тие не го направиле тоа. Дури се зборуваше дека Русија ја предала Ерменија, што јасно сигнализираше дека е постигнат одреден вид договор.

Со ова разидувањето на Русија и Ерменија стана јасно и јавно, иако претходно имаше навестувања.

На почетокот на оваа година, премиерот на Ерменија на самитот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКС), која е позната и како „Путиновото НАТО“, а ја сочинуваат претежно поранешни членки на СССР, изјави дека тој размислува да ја напушти организацијата.

Loading...

Пред се затоа што Русија не ја исполнува својата улога во Нагорно Карабах.

Тогаш веќе се навестуваше дека односите меѓу Русија и Ерменија не се на завидно ниво, а последниот хаос во Карабах само го потврди тоа.

Изјавите на Пашинјан не беа дочекани со ентузијазам во Москва, но ниту во Ереван, каде се одржаа протести поради одлуката на премиерот да не им помага на Ерменците во Карабах.

Хаос на улиците на Ереван

Демонстрантите со денови ја блокираа авенијата Тигран Меца до зградата на ерменската влада во центарот на Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашинјан.

Граѓаните на Ерменија, кои излегоа на улиците да протестираат против ситуацијата во Нагорно Карабах, го обвинуваат првиот човек на владата во Ереван дека споменатиот регион му го предал на Азербејџан.

Демонстрантите извикуваат антивладини слогани, обвинувајќи го самиот Пашинјан и неговата политика за неуспешниот исход на ситуацијата во Нагорно-Карабах.

Според извештаите, полицијата морала да ја опколи целата владина зграда.

Пашинјан, кој сега ја загуби поддршката од Путин, децидно изјави дека не планира да поднесе оставка.

Loading...

Сепак, аналитичарите предупредуваат дека Ерменија е на прагот на нова криза која ќе ја разниша и онака нестабилната ситуација.