ЕРДОГАН: НАТО смета дека Русија нема никаква врска со инцидентот во Полска

Сподели со своите пријатели

Бројни земји-членки на НАТО разговараа за инцидентот со ракетата во Полска и дојдоа до заклучок дека Русија нема никаква врска со тоа, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Loading...

– За нас е важно што Русија рече: „Немаме ништо со тоа“. Дополнително, германскиот канцелар Олаф Шолц на нашата утринска средба рече дека овој инцидент треба темелно да се истражи. Важно е и тоа што американскиот претседател Џозеф Бајден негираше дека ракетата ѝ припаѓа на Руската Федерација – рече Ердоган на прес-конференција на самитот на Г20.

Тој изјави дека добил информација од Шолц дека инцидентот во Полска би можел да биде техничка грешка.

Турскиот лидер повика на темелна истрага.