Ердоган: Нѐ принудија да патиме пред вратата на ЕУ повеќе од 50 години

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција чека повеќе од 50 години пред вратата на Европската унија и дека ќе го даде потребниот одговор кога ќе дојде време.

Loading...

– Не принудија да страдаме пред вратата на ЕУ повеќе од 50 години. Тие сè уште продолжуваат да го прават истото. Но, ќе одговориме кога ќе дојде време – рече Ердоган за време на говорот на доделувањето на „Највисок орден на турскиот свет“.

Во 1963 година Турција потпиша договор за влез во ЕУ (во тоа време Европската економска унија), а во 1987 година поднесе барање за членство во Унијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прекршувањето на санкциите е кривично дело во ЕУ

Сепак, пристапните преговори започнаа дури во 2005 година и постојано беа суспендирани поради несогласувања.

Во моментов се отворени 16 од 35 поглавја на преговарачкиот процес.