Ердоган: Имаме право да се грижиме за нашите проблеми во Сирија

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на говорот пред пратениците на неговата партија, навести можна копнена офанзива против курдската народна милиција во Сирија по ескалацијата на меѓусебните напади и контра удари долж сириската граница во последните денови, објави Ројтерс.

Loading...

Ердоган рече дека Турција е порешителна од кога било да ја обезбеди својата јужна граница.

Тој оцени дека операциите на турските вооружени сили истовремено ќе обезбедат територијален интегритет и на Сирија и на Ирак, каде што исто така се водат операции против курдските милиции.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД