Ердоган го повика Путин да го прекине огнот во Украина

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговарал со рускиот претседател Владимир Путин и се согласил следната рунда разговори меѓу Украина и Русија да се одржи во Истанбул.

Loading...

Ердоган го повикал Путин да го прекине огнот и подобри хуманитарни услови за цивилите по руската инвазија на Украина, објави неговиот кабинет.

 

Екипите на Црвениот крст сѐ уште не можат да стигнат до Мариупол

 

Ердоган ја истакнал потребата од што поскоро прекин на огнот во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната

Тој исто така рекол дека Турција е подготвена да обезбеди хуманитарна помош, пренесува руската новинска агенција Интерфакс.

Турција се надева дека преговорите во Истанбул ќе доведат до прекин на огнот и мир во Украина, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Loading...

 

Чернихив опкружен со руски сили, луѓе без струја и вода

 

„Се надеваме дека овие преговори ќе доведат до прекин на огнот и ќе создадат услови за мир“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фејсбук го блокираше обидот на Кина да влијае на изборите во САД