Ердоган ѝ порача на Шведска да не смета на поддршката за НАТО

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го доведе во прашање проширувањето на НАТО, откако ја предупреди Шведска да не очекува поддршка за нејзината кандидатура за членство, додека антиисламските и прокурдските активисти протестираа во Стокхолм во текот на викендот.

Loading...

Ердоган го осуди протестот на Расмус Палудан за палење на Куранот, велејќи дека тоа е навреда за сите, особено за муслиманите.

Тој беше особено лут на шведските власти што дозволија демонстрациите да се одржат пред турската амбасада во Стокхолм под „заштита“ на безбедносните сили, јавува Гласот на Америка.

„Јасно е дека оние кои дозволија ваквата подлост да се случи пред нашата амбасада веќе не можат да очекуваат добра волја од нас во однос на нивното барање за членство во НАТО“, рече Ердоган, додавајќи дека Шведска сигурно ги пресметала последиците од демонстрациите на Палудан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкара го повика норвешкиот амбасадор, барајќи да ја спречи акцијата против Куранот

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО за време на војната во Украина, откако ја напуштија својата политика на неутралност.

Ердоган, исто така, ја критикуваше Шведска дека дозволила прокурдски протести на кои демонстрантите вееја знамиња на различни курдски групи, вклучително и Курдистанската работничка партија (ПКК), која води децениска битка против Турција барајќи автономија за Курдите.

ПКК се смета за терористичка група во Турција, ЕУ и САД, но нејзините симболи не се забранети во Шведска.

„Значи, ќе дозволите терористичките организации да дивеат по вашите улици, а потоа очекувате нашата поддршка за влез во НАТО. Тоа не се случува“, рече Ердоган.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкара: Затворањето на западните конзулати е дел од психолошката војна против Турција

Шведските власти истакнаа дека слободата на изразување е загарантирана со шведскиот устав и им дава на луѓето широки права јавно да ги изразат своите ставови, иако не е дозволено поттикнување насилство или говор на омраза.

Антиисламскиот активист Палудан, кој има и данско и шведско државјанство, основаше екстремно десничарски партии во двете земји кои не успеаја да освојат ниту едно место на национални, регионални или општински избори.

На минатогодишните парламентарни избори во Шведска, неговата партија доби само 156 гласови на национално ниво.

Неговото палење на Куранот предизвика контрапротести во Турција за време на викендот, каде што демонстрантите ја запалија неговата фотографија и шведското знаме.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Епидемија на банкрот ги зафати шведските компании