Епл и Амазон со раст на продажбата и покрај повисоките цени

Сподели со своите пријатели

Амазон и Епл објавија продажби подобри од очекуваните, уверувајќи ги инвеститорите дека двата технолошки гиганти ќе можат да го надминат забавувањето на глобалните економии.

Loading...

Амазон во извештајот за тргување предвиде дека повисоките надоместоци за членството во Prime ќе ја зголемат неговата заработка, додека Apple рече дека побарувачката за нејзиниот водечки iPhone останува силна, пренесува Би-Би-Си.

Двете компании изјавија дека напредуваат кога станува збор за контрола на тековните трошоци и покрај брзиот раст на цените.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Опасни предизвици кружат по социјалните мрежите, младите се повредуваат за да бидат во ТРЕНД! (ВИДЕО)

Кварталните ажурирања од Apple и Amazon внимателно се следат како индикатори за тоа како потрошувачите реагираат на економските услови.

Официјалните бројки од минатата недела открија дека американската економија се намалува втор квартал по ред, пресвртница што ќе се смета за рецесија во многу земји, но не и во САД, кои користат дополнителни податоци за да прогласат рецесија.