Ендрју Тејт останува во притвор

Сподели со своите пријатели

Четирикратниот светски шампион во кик-бокс, Ендрју Тејт, ќе ги помине следните 30 дена во романски затвор, откако беше уапсен поради наводна трговија со луѓе, силување и формирање на организирана криминална група.

Loading...

Контроверзниот поранешен борец стана популарен во текот на изминатата година поради неговите видеа во кои се изразува женскогинистичко мислење за жените, како и неговиот начин на живот и заработувачката.

Во четвртокот полицијата упаднала во неговата куќа и го одвела заедно со неговиот брат Тристан на распит.

Ендрју (36) и Тристан (34) се познати по тоа што го истакнуваат своето богатство на интернет во екстравагантни видеа, откако заработија милиони со шампионската кариера во кик бокс.

Тие станаа уште повирални кога се појавија видеа како ги земаат од нивниот луксузен дом и ги приведоа полицијата на испрашување.

Уште две лица, чии имиња допрва треба да се објават, исто така беа уапсени и однесени во полициската станица во Букурешт каде што беа задржани 24 часа.

Говорејќи за Би-Би-Си, портпаролот на Дирекцијата за истрага на организиран криминал и тероризам (DIICOT) рече дека обвинителите поднеле барање за задржување на Тејт во „притворен центар“ дополнителни 30 дена.

Судијата сега одлучи дека тој мора да го помине следниот месец во споменатиот притвор.

Loading...

Тејт е под истрага од DIICOT, а извештаите во Романија тврдат дека тој и неговиот брат биле испрашувани во врска со наводното формирање на организирана криминална група која користела девојки во видеа за возрасни.

И двајцата беа испрашани откако полицијата соопшти дека пронашла две жени кои тврделе дека биле држени против нивна волја во нивната куќа.

Тие беа пуштени додека траеше истрагата во тој момент.

Романските обвинители рекоа дека четворицата осомничени „изгледа дека создале организирана криминална група со цел да регрутира, вдомува и експлоатира жени, принудувајќи ги да создаваат порнографска содржина“. Тие би се стекнале со значителни суми на пари“.

И Ендрју и Тристан претходно се пофалија со својот успех во индустријата на „camgirls“, каде жените се појавуваа на веб-камери со клиенти кои платиле за да разговараат со нив.

Тие тврдат дека заработиле милиони преку оваа индустрија, а Андреј дури и претходно предавал онлајн бизнис курсеви за тоа како мажите можат да заработат пари.

Да потсетиме, по апсењето, Ендру објави мистериозен твит: „Матрикс ги испрати своите агенти“, алудирајќи на познатиот филм од 1999 година.

Портпаролот на Тејт изјави за Дејли Мирор во четвртокот навечер:

Loading...

„Во моментов не можеме да дадеме никакви детали во врска со наводните извештаи дека тие се уапсени; сепак, Ендрју и Тристан Тејт имаат најголема почит кон романските власти и секогаш ќе помагаат и помагаат на кој било начин“.

Во медиумите се шпекулираше и дека видеото што го објави на Твитер, на кое и одговара на еколошката активистка Грета Тунберг, го дава, односно дека кутијата за пица ја покажува неговата локација и дека романската полиција го користела.

Грета се огласи по неговото апсење, пишувајќи: „Еве што се случува кога не рециклирате кутии за пица“.