Елка рекордерка со половина милион светилки (фото)

Сподели со своите пријатели

Висока е 22 метри, а ја красат неверојатни 518.000 светилки. Елката на Дејвид Ричер благодарение на така големиот број светлечки украси влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Loading...

За оборување на овој рекорд во украсувањето на елката се пгорижил адвокатот од австралискиот град Канбера, Дејвид Ричард, кој дровото го украсил со помош на волонтери.

3918440_jelka-f2jpg

Ричардс секоја гдоина се труди да направи небични празнични креации за да собере средства за хуманитарната организација која се бори против синдром на изненадна смрт на новороденчиња.

Jelka-f3

Елката била готова за месец дена, украсувана во неколку етапи, а на неа има поставено 518.838 ЛЕД светилки.

Претходниот рекорд го држела Јапонија каде дрвото било декорирано со далу помалку светилки – „само“ 374.280.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.