Електричен автомобил со најдолгото дрифтање урна гинисов рекорд (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Електричниот модел на Порше дрифташе континуирано 55 минути, со што беше соборен светскиот рекорд во должина на дрифтање за електрични автомобили.

Loading...

Сепак, тешко дека апсолутниот рекорд некогаш ќе биде соборен.

 

 

Порше Тајкан е новиот Гинисов рекорд за најдолго континуирано дрифтање постигнато од електричен автомобил. Автомобилот дрифташе континуирано 55 минути на Hockenheimring, а во континуирано дрифтање мина 42 километри и 171 метар.

 

Loading...

 

Иако овој потфат звучи неверојатно, тимот на Порше немаше премногу напорна работа во соборувањето на рекордот.

 

 

Имено, рекордот беше соборен на кружен полигон долг 200 метри, а не на тркачката патека. За да биде сè уште полесно, полигонот се наводнуваше цело време, односно беше покриен со вода.

 

Loading...

 

За соборување на рекордот беше искористена рекордната верзија на Taycan со погон на задните тркала и 476 КС, варијанта која моментално се продава само во Кина.

 

 

Денис Ретера беше зад воланот на Тајкан. Холанѓанецот е главен инструктор за спортско возење на Порше и поранешен возач на трка. Тој и Тајкан возеа дури 210 круга на опсегот со просечна брзина од 46 км на час.

– Кога се исклучуваат системите за помош при возење, принудувањето на овој автомобил да дрифта е многу лесно, особено оваа верзија со погон на задните тркала, рече Ретера по соборувањето на рекордот.

 

Loading...

 

Сепак, апсолутниот рекорд за најдолго дрифтање е далеку од дофатот за Тајкан. Имено, го држи БМВ, кој осум часа возел непрекинато дрифтање долго 374 километри со моделот М5.

 

 

Loading...

За да успеат, морале да го наполнат автомобилот од друг М5, кој исто така дрифтал веднаш до него, за време на возењето. И BMW го постави својот рекорд на наводнуван кружен полигон.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *