Ел Мундо: Пронајдено трето писмо бомба во воздухопловна база во Шпанија

Сподели со своите пријатели

Шпанските безбедносни сили пронајдоа трета експлозивна направа скриена во пошта во воздухопловната база во Торехон де Ардоз, во близина на Мадрид, објави во четвртокот Ел Мундо.

Loading...

Две писма-бомби беа испратени во средата до украинската амбасада во Мадрид и до шпанската компанија за производство на оружје во Сарагоса, која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев, соопшти полицијата.

Шпанската полиција истражува можна поврзаност помеѓу двете писма-бомби, соопшти полицијата доцна во средата.

Во првиот инцидент, вработен во украинската амбасада во Мадрид беше повреден кога отворил писмо-бомба упатено до амбасадорот, поради што Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои амбасади во странство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Рекорден број смртни случаи од ковид во јануари

Неколку часа подоцна, компанија за производство на оружје во Сарагоса, североисточна Шпанија, добила сличен пакет, потврди полицијата.

По првиот инцидент, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите украински амбасади во странство „итно“ да ја зголемат безбедноста и ја повика Шпанија да започне истрага за нападот, изјави портпаролот на Министерството.

Шпанскиот висок суд отвори истрага за нападот како можен случај на тероризам, според судски извори.