ЕКСПЛОЗИЈА ВО РУДНИК: Најмалку пет лица загинаа во Казахстан

Сподели со своите пријатели

Најмалку пет лица загинаа, а четворица се повредени во експлозија во рудник за јаглен во централен Казахстан, соопшти тамошното Министерство за вонредни состојби.

Loading...

Несреќата се случила во Шахтинск, во рудникот Ленин што му припаѓа на Арцелор Митал, пренесува РИА Новости.

106 лица се евакуирани од рудникот, а четворица повредени се хоспитализирани, соопштија властите.

Околностите за несреќата се утврдуваат, соопштија од министерството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украдени полициски планови за обезбедувањето на Олимпијадата во Париз