Експертите во страв од нови ерупции на вукланот во Тонга

Сподели со своите пријатели

Австралиските служби сѐ уште се во состојба на готовност бидејќи стравуваат дека подводниот вулкан што избувна кај Тонга повторно ќе еруптира во наредните денови.

Loading...

„Тонга најверојатно ќе продолжи да еруптира во наредните денови, но без податоци од вулканот не е можно да се предвиди или шпекулира колку силни ќе бидат ерупциите и колку експлозивни“, вели геохемичарот Оливер Небел од Универзитетот Монаш.

Сè уште не е познат степенот на пустошот во Тонга, а по цунамито е прекината комуникацијата.

Очајните членови на семејството ширум светот не знаат дали нивните најблиски се безбедни.

Црвениот крст проценува дека биле погодени дури 80.000 луѓе, но засега нема информации за повредени, пишува 7news.

Шефот на делегацијата на Црвениот крст на Пацификот рече дека обучените тимови од Тонга ќе бидат на терен и во координација ќе ја поддржат евакуацијата, ќе пружат прва помош и ќе дистрибуираат средства за помош.

Кејти Гринвуд објасни дека локалните тимови на Црвениот крст се во добра позиција брзо да реагираат на итни случаи бидејќи организацијата продолжува да работи напорно за да воспостави контакт со колегите во земјата.

– Црвениот крст во моментов има доволно залихи на помош во земјава за да им помогне на 1.200 домаќинства со основните потреби како што се ќебиња, кујнски комплети, прибор за засолниште и средства за хигиена. Се разбира, постои загриженост дека заедниците можеби немаат пристап до безбедна и чиста вода за пиење, особено оние што се наоѓаат во близина на брегот, додаде таа.

Loading...

Менаџерите на одморалиштето на главниот остров Тонгатапу напишаа на Фејсбук дека нивниот туристички објект е целосно избришан.

– Целото западно крајбрежје е целосно уништено, заедно со селото во Канукупол – напишаа тие.

Министерот Жед Шешеља рече дека иако има извештаи за значителна материјална штета, нема информации за жртви.

„Сè уште има многу малку ограничени информации кои доаѓаат од надворешните острови, така што тоа ќе биде фокусот во наредните часови“, додаде тој.

Шешеља, исто така, рече дека подготвува дополнителни мерки за поддршка, вклучително и авион Ц-130 со хуманитарни резерви. Во Сиднеј ќе се надополнува со залихи потребни за Тонга.

Австралија веќе испрати авион П-8 за да ја процени штетата по природната катастрофа што се случи во саботата. За жал, строгите карантински мерки на Тонга дизајнирани да спречат коронавирус да биде внесен надвор од земјата ги отежнуваат напорите да се добие потребната помош.

„Колку што знам, тоа е земја без коронавирус и исто така го отежнува движењето на луѓето“, рече сенаторката Марис Пејн.

Од почетокот на пандемијата во Тонга, забележан е само еден случај на инфекција со коронавирус.

Loading...

Пепелта од вулканот, исто така, предизвика големи прекини на летовите на авионите во регионот.

Два лета на Фиџи Ервејс беа откажани во понеделникот поради вулкански облак. Исто така, одложен е летот за Таунсвил кој поаѓа од Бризбејн и Сиднеј.

Премиерот Скот Морисон рече дека нарушувањето на комуникациите и облаците од пепел ја прават ситуацијата предизвикувачка.

– Работиме да бидеме што поголема поддршка за Тонга. Тие се дел од нашето пацифичко семејство, како и сите островски народи, ние сме секогаш тука да ги поддржиме и секако ќе дадеме поддршка во оваа прилика – рече тој.

Метеоролошката служба соопшти дека вулканот Тонга еруптирал во саботата околу 15 часот по локално време, по што биле забележани бранови од цунами.

Сателитските снимки ја забележаа ерупцијата на вулканот додека експлозијата носеше облаци од чад во воздухот и на околу 19 километри надморска височина. Небото над Тонга беше целосно затемнето од пепел од вулканот.

Претходно тие издадоа предупредувања за островот Норфолк и Лорд Хау, како и за источниот брег на Австралија. Сепак, тие советуваат дека веќе нема опасност од цунами за ниту една крајбрежна област на Австралија.

Земјите околу Пацификот, исто така, беа во состојба на готовност цел викенд, а жителите на делови од Јапонија беа препорачани да се евакуираат по брановите поголеми од еден метар.

Loading...

Вулканот Тонга редовно еруптираше во последните неколку децении, но во саботата ерупцијата беше толку гласна што жителите на делови од далечните Фиџи и Нов Зеланд изјавија дека ја слушнале.

„Ова е најлошата катастрофа што ја погоди Тонга и за закрепнувањето ќе бидат потребни години“, рече советничката на Маршалските Острови, Сања Руџиеро.